فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری فعلا ادامه دارد

يکشنبه،۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸

فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری به گمرک همچنان ادامه دارد و گمرک پیشنهاد داده است تا برای رفع مشکلات مربوط به گوشی‌های تلفن همراه مسافری واردات گوشی‌های تلفن همراه به صورت تجاری آسان‌تر شود.

فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری فعلا ادامه دارد

برخی خبرگزاری‌ها به تازگی گزارش‌هایی درباره توقف سامانه گمرک برای ثبت تلفن همراه مسافری منتشر کرده‌اند که بر اساس آن مدعی هستند این سامانه روی گوشی‌هایی که قرار است با شماره کد ملی و پاسپورت ثبت شوند، بسته شده‌اند. 
گمرک در واکنش به این گزارش‌ها با تاکید بر اینکه اختلال به وجود آمده از سمت گمرک نبوده است، اعلام کرد: سرویس ارسال اطلاعات تلفن همراه دچار اختلال بوده و خطاهای دریافتی مرتبط با این سرویس در مراحل ثبت شناسه بین‌المللی گوشی تلفن همراه به همین دلیل بوده است.
در این گزارش آمده سامانه گوشی‌های مسافری گمرک همچنان فعال است و موضوع چگونگی فعال‌سازی گوشی‌های مسافری مربوط به سیاست‌گذاری سایر نهادهاست که گمرک در این خصوص فقط یک سازمان مجری است. در این خصوص کمیته راهبری طرح رجیستری سیاست‌گذاری می‌کند که زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت دارد و گمرک مجری تصمیمات و سیاست‌های این کمیته در حوزه رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری بوده و سامانه ثبت اطلاعات گوشی‌های مسافری طبق ضوابط و سیاست‌های این کمیته همچنان فعال است.
در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، طبق قوانین و مقررات مربوطه، اطلاعات از طریق سرویس «ارسال اطلاعات تلفن همراه» که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت دارد برای سایر سامانه ها جهت صحت سنجی اطلاعات و به سامانه همتا جهت فعال سازی گوشی های تلفن همراه ارسال می‌شود.