فناوری بلاکچین، مسیری برای دور زدن تحریم‌هاست

يکشنبه،۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فناوری بلاکچین مسیری برای دور زدن تحریم‌ها و چالشی بزرگ برای اجتماع است که امکان دور زدن نظام‌های حکمرانی جهانی نیز با آن میسر می‌شود.

فناوری بلاکچین، مسیری برای دور زدن تحریم‌هاست

«سعید رضا عاملی» در چهاردهمین همایش روابط عمومی الکترونیک در محل بازار بزرگ ایران (ایران مال) افزود: بلاکچین می‌تواند فرصتی برای کوچک‌سازی دولت و وسعت بخشیدن به عملکرد بخش خصوصی و نظام‌های همکاری و تعاون باشد.
وی بیان داشت: این فناوری در عین حال نیازمند مقررات گذاری است.
عاملی، دلیل تسلط آمریکایی‌ها بر تبادلات مالی جهانی را الگوریتم هر تبادل مالی با بانک مرکزی آمریکا برشمرد و خاطرنشان کرد: فناوری بلاکچین امکان دور زدن نظام های حکمرانی جهانی را فراهم می‌کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: فناوری بلاک چین هرچند برای خلق پول جدید و مجازی آمد، اما مسیر آن زبان جدیدی را به وجود آورد که در حقیقت زبان حکمرانی جدید است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در سال 2014 صنعت بلاکچین دو مطرح شد که علاوه بر اینکه مورد توجه نهادهای مالی قرار داشت، توجه عمومی را نیز جلب کرد و کل عرصه ارتباطات را در بر گرفت.
این مقام مسئول اضافه کرد: بلاکچین یک زبان برنامه نویسی جدید است که خلاهای برنامه نویسی قبلی از جمله نبود امنیت، شفافیت ارتباطات مستقیم، تعاملات غیر مرکزی، قابلیت رمزگذاری هویت بخش، قابلیت اعتبار، اطمینان بخشی به همه ذینفعان و حمایت کننده بودن از معرض‌گذاری اطلاعات برای همه ذینفعان را پر می کرد.
وی گفت: بلاکچین به عنوان نظام حکمرانی جدید خدمات و ارتباطات، ظهور نوعی جدید از روابط عمومی در بستر دیجیتال مطرح است.
رئیس دانشکده ارتباطات جهان دانشگاه تهران، مزایای فناوری بلاکچین را خودکار شدن، شفافیت، خودمختاری و امنیت در پاسخگویی به مشتری برشمرد.
وی همچنین تفاوت روابط عمومی‌های قدیم و روابط عمومی‌ها بر بستر بلاکچین را اطمینان بخشی و اعتبار، شفافیت، محرمانگی، بی‌واسطه‌گی، مشارکت پذیری، ارزش پذیری خاص، برای وعده بودن، خلاقیت و نوآوری و وسعت جهانی برشمرد.