اتحادیه اروپا پیامدهای تصمیم ایران را بررسی می‌کند

چهارشنبه،۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸

یک سخنگوی بلندپایه اتحادیه اروپا تائید کرد که نامه رئیس‌جمهوری ایران درباره تصمیم متقابل تهران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دریافت شده و اعضای کمیسیون مشترک برجام مشغول بررسی پیامدهای آن هستند.

اتحادیه اروپا پیامدهای تصمیم ایران را بررسی می‌کند

سخنگوی اتحادیه اروپا که طبق رویه‌های خبری خواست نامش فاش نشود روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ما با نگرانی اظهارات مطرح ‌شده توسط ایران درباره تعهداتش در چارچوب برجام را مورد ملاحظه قراردادیم.
وی تصریح کرد: ما کاملاً به برجام به‌عنوان دستاورد کلیدی عدم اشاعه هسته‌ای که برای امنیت همه ما ضروری است متعهد هستیم. 
حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در واکنش به اقدام امریکا در خروج از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها از توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای مدت 60 روز خبر داد و گفت: اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی‌گردیم ولی اگر در پایان 60روز به نتیجه‌ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.
پیش از آغاز سخنان رئیس‌جمهوری، سفیران کشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه امروز به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از سوی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آن‌ها تسلیم شد.
همچنین شورای عالی امنیت ملی امروز در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای برجام اعلام کرد: ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.