حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این هفته تعیین تکلیف می‌شود

دوشنبه،۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰

نماینده شورای اقتصادی سران قوا خبر داد: ستاد اقتصادی سران سه قوه به منظور تعیین تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روز پنجشنبه تشکیل جلسه می‌دهد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این هفته تعیین تکلیف می‌شود

امیر باقری در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات که در مکان نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: مباحث مطرح شده در خصوص تغییرات سیاست‌های ارزی کشور را به دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انتقال داده‌ام و دو سناریوی ارزی برای کشور تدوین شده است.
به گفته وی دو سناریو برای جلسه روز پنجشنبه آینده مطرح شده است که در جلسه ستاد اقتصادی دولت با نظر رئیس جمهوری یکی از این سناریوها انتخاب می‌شود.
این مقام مسئول درباره دو سناریوی پیشنهادی توضیح داد: در سناریوی اول پیشنهاد شده ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان باقی بماند، اما به تعداد محدودی از کالاها تعلق گیرد. یعنی بجز ۴ قلم کالای حذف شده از لیست کالاهای مشمول ارز دولتی، اقلام دیگری هم از این لیست خارج شود.

احتمال تدوام سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی

نماینده شورای اقتصادی سران قوا ادامه داد: همچنین در این پیشنهاد آمده که حدود ۵۰ درصد از ارز پتروشیمی و صادرات در سامانه نیما عرضه شود و بقیه صادرکنندگان بتوانند ارزشان را در فرایند واردات در برابر صادرات به کشور بازگردانند.
باقری خاطرنشان کرد: در این سناریو قرار است نرخ ارز نیما نیز به صورت آرام به سمت نرخ واردات در برابر صادرات حرکت کند.
این مقام مسئول درباره سناریوی دوم تصریح کرد: در این سناریو عملاً یک بازار ارزی بیشتر نخواهیم داشت و ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد.
باقری معتقد است سناریوی اول به خواسته‌های رئیس جمهوری نزدیک‌تر بوده و احتمال اجرای آن بیشتر است.
نماینده شورای اقتصادی سران قوا خاطر نشان کرد: سناریوی اول طبق وضعیت موجود و حرکت به سمت کمتر شدن سهم ارز نیمایی و سناریوی دوم حذف کامل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی است.

حمایت نعمت زاده از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت گفت: پیشنهاد من اجرایی شدن سناریوی دوم ستاد اقتصادی سران سه قوه یعنی حذف ارز دولتی است، چرا که تجربه نشان داده ارز ترکیبی به تولید ضربه زده و نتیجه آن دادن یارانه به واردات بر علیه تولید است.

«محمدرضا نعمت‌زاده» در ششمین جلسه توسعه صادرات در واکنش به مطرح شدن دو سناریوی ارزی مبنی بر باقی ماندن و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: نتیجه‌بخش بودن سناریوی دوم مشروط بر آن است که بروکراسی‌های سال گذشته و دخالت‌های بانک مرکزی و دولت کم شود. در غیر این صورت اجرای سناریوی دوم نیز نتیجه‌ای نداشته و تنها هزینه‌تراشی به حساب می‌رود.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت ضمن با اشاره به آخرین جلسه‌ای که با مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی داشته است، خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی به من گفتند ما در سال‌های گذشته روش‌های مختلفی برای کنترل بازار تجربه کردیم اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برای کنترل بازار چاره‌ای جز افزایش تولید و آرام کردن بازار با عرضه و تقاضا نداریم.

در جلسه امروز امیر باقری، نماینده شورای اقتصادی سران قوا از تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی در جلسه ستاد اقتصادی سران قوه خبر داد و گفت: احتمال تداوم سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد.

تصمیمی که با مخالفت سرسخت حاضران در جلسه رو به رو شد و آن‌ها از این عضو شورای سران قوا خواستند نظرشان به مسئولان منتقل شود.