‌دریافت ۳۲.۷ هزار میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی

سه شنبه،۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از تشدید برنامه های مبارزه با فرار مالیاتی این سازمان خبر داد و گفت: در سه سال گذشته، حدود ۳۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده است.

‌دریافت ۳۲.۷ هزار میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی

به گزارش سازمان امور مالیاتی ایران، هادی خانی، افزود: کشف، شناسایی و پیشگیری از فرار مالیاتی و همچنین شناسایی مودیان جدید از مهمترین برنامه های این سازمان به شمار می رود.

وی گفت: مهمترین سیاست نظام مالیاتی برای امسال تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان، کشف فرارهای مالیاتی و شناسایی فعالان اقتصادی فاقد پرونده مالیاتی، درآمدهای پیش‎بینی شده امسال را محقق و در سالی که رونق تولید در دستور کار ارکان مختلف نظام قرار گرفته، فشار مالیاتی بر مودیان موجود را تعدیل کند.

خانی ایجاد شرکت‎های صوری، صدور فاکتورهای جعلی، صادرات صوری، سوء‎استفاده از کارت بازرگانی دیگران، استفاده غیرقانونی از معافیت‎های مالیاتی و معاملات غیرواقعی در برخی صنوف به‎ عنوان مهمترین گریزگاه‎های مالیاتی نام برد و گفت: تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان، بررسی تراکنش‎های بانکی، رصد اطلاعات نظام مالیات بر ارزش افزوده، بررسی صورت معاملات فصلی و همچنین بررسی اطلاعات سایر مراجع، می‎توان با موارد فرار مالیاتی در این حوزه‎ها مقابله کرد.

وی اضافه کرد: سال ۱۳۹۷، بالغ بر ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده که از این رقم، ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به بررسی تراکنش‎های سنگین و مشکوک بانکی، یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان مربوط به اعمال ماده ۱۸۱ قانون مالیات‎های مستقیم و ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان نیز مربوط به شناسایی فرارهای مالیاتی مربوط به سوء‎استفاده از معافیت‎های صادرات و مناطق ویژه و آزاد تجاری، صنعتی در ارتباط با محصولات پتروشیمی بود.

مدیر‎کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در زمینه اقدامات صورت گرفته در چارچوب بازرسی مالیاتی موضوع ماده ۱۸۱ قانون مالیات‎های مستقیم نیز گفت: بررسی ها نشان می دهد تا پایان خردادماه ۱۳۹۸، عملیات اجرایی موضوع این ماده، در ارتباط با ۶۰۰ مودی مالیاتی انجام شده که رسیدگی به اسناد و مدارک به دست آمده، منجر به شناسایی حدود چهار هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی شد.

وی افزود: سال ۱۳۹۷، حدود یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی از طریق اعمال ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم شد.

خانی پیرامون تخلفات و فرارهای مالیاتی کشف شده در حوزه صادرات کالا و خدمات نیز گفت: در حوزه صادرات کالا و خدمات، پرونده های متعددی در رابطه با صادرات صوری کشف شده است.

وی اظهار داشت: براساس همکاری کارشناسان شرکت بورس کالای ایران و استفاده از ظرفیت‌های اطلاعاتی و نظارتی و استعلام از گمرک جمهوری اسلامی ایران، تاکنون اطلاعات تکمیلی مربوط به یکهزار و ۵۰۰ فقره صادرات صوری شرکت‌های متخلف دریافت شده و شناسایی دقیق خریداران داخلی محصولات مزبور به منظور مطالبه مالیات عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده و همچنین بررسی استرداد مالیات بر ارزش افزوده کالاهای صادراتی در دستور کار قرار دارد.