مسئولیت جدید نماینده ایران در آژانس

دوشنبه،۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵

پیش از شروع به کار رسمی مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین از سوی گروه خاورمیانه و جنوب آسیا به عنوان معاون رئیس کنفرانس ویژه برای انتصاب مدیرکل جدید این نهاد انتخاب شد.

مسئولیت جدید نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

نشست ویژه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز برای تائید انتصاب «رافائل گروسی» به عنوان مدیرکل جدید آژانس، آغاز شد.
در همین پیوند «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در آژانس در توئیتری اعلام کرد، گروسی لحظاتی پیش با تائید انتصابش، فعالیت خود در سمت مدیرکل جدید آژانس را آغاز کرد. او به مدت سه سال (تا ۲۰۲۳) این سمت را برعهده خواهد داشت.

با مرگ «یوکیا آمانو» مدیرکل پیشین آژانس، گروسی برای هدایت این نهاد انتخاب شد. او نخستین فرد از منطقه آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می‌کند.
گفته شده گروسی مدت زیادی را برای تصدی ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی در سر داشته است و پیشتر نیز قصد رقابت با یوکیا آمانو رییس متوفی این آژانس را داشت.

دیپلمات‌ها در زمان ریاست گروسی، انتظار تغییرات بزرگ در مسائلی همچون نظارت بر توافق هسته‌ای ایران یا بازگرداندن بازرسان آژانس به کره شمالی را ندارند.
او تغییر رهبری آژانس را یک «فرصت برای ساماندهی دوباره» می‌داند که به جای تغییرات ریشه‌ای، قصد اصلاحات معتدل را دارد.
گروسی به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری ژاپنی «ان‌اچ‌کی»، اعلام کرد خواستار گسترش مناسباتی سازنده با ایران است. وی در عین حال گفت، نسبت به پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، موضعی منصفانه و در عین حال سخت اتخاذ می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران نیز برای همکاری سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام آمادگی کرده است. «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه پس از انتخاب گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد،‌ ایران آماده حفظ و گسترش تعامل و همکاری سازنده توام با حسن‌نیت و احترام متقابل با آژانس بر مبنای دقت حرفه‌ای و بی‌طرفی این نهاد است.