بودجه 99 و انبان خالی دولت

جمعه،۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲

در شرایطی که دولت کلیات لایحه بودجه 99 را برای ارائه به مجلس آماده کرده است، محمود واعظی در سفر به مشهد آب پاکی را روی دست همه کسانی ریخت که امید داشتند سال آینده از منظر بودجه سال بهتری باشد.

بودجه 99 و انبان خالی دولت

او در زمینه تخصیص بودجه زیارت گفت که منبعی برای این کار نیست و باید از طریف خیرین نسبت به تامین مالی برای این بخش اقدام کرد.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری گفت: بودجه سال 99 وضعیت بهتری از بودجه امسال ندارد به دلیل اینکه شرایط اقتصادی، تحریم‌ها و مشکلات با سال قبل تغییر نکرده است.

وی در نشست کارگروه ملی زیارت با حضور استانداران خراسان رضوی، قم و فارس در مشهد گفت: فعلا دولت تلاش می‌کند به ترتیب حقوق کارمندان، یارانه‌ها و حقوق بازنشستگان را بدهد و طرح‌های بزرگ با 80 درصد پیشرفت را به سرانجام برساند.

وی ادامه داد: اکنون وضعیت بودجه به شکلی نیست که بتواند چیزی تخصیص پیدا کند، مگر اینکه در آینده فروش نفت به 2.8 یا سه میلیون بشکه در روز برسد که بتوانیم کاری کنیم. اکنون باید به روان سازی مجوزها و فعالیت‌ها بپردازیم و از خودمان مایه بگذاریم.

واعظی افزود: آنچه مرتبط به بودجه است را می‌توان به خیرین روی آورد که همیشه در عرصه‌های اینچنینی و در زمینه زیارت پیشگام بوده‌اند، البته باید تلاش شود در کنار خیرین، بخش خصوصی را وارد کرد و از پول‌های با بهره اندک در این زمینه استفاده نمود. وی بر عملی شدن مصوبات جلسات کارگروه ملی زیارت تاکید کرد و گفت: وقفه‌ای در جلسات کارگروه بروز کرد که در حال حاضر حضور در کارگروه به دفتر و نهاد ریاست جمهوری سپرده شده است. 

وی به فعالیت دبیرخانه استانداری خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: کار را زمانی شروع کنید که کار پخته شده باشد تا مصوبات را دنبال کنیم لذا مصوبات باید عملی شود، تمایلات و آرزوها را به عنوان پیشنهاد ننویسیم. آنچه باید عملی شود را انجام دهیم.

واعظی بر ایجاد چارچوب و روند منظم در جلسات تاکید کرد و گفت: علاوه بر اینکه برگزاری جلسات باید در شهرهای مختلف باشد شهرداران مشهد، قم و شیراز نیز باید عضو کارگروه باشند و دبیرخانه نیز از کمک و تجربیات آستان قدس رضوی و شاهچراغ و دیگر نهادها و نظرات کارشناسی بهره بگیرد. پذیرش زائران خارجی مزایای بسیار برای ما دارد که باید ابعاد اقتصادی و فرهنگی در جای خود بررسی شود و وزارت ارشاد، حچ و زیارت، اوقاف و سفارتخانه‌ها در کشورهای اسلامی در این امر مشارکت کنند.