اخبار ضد و نقیض از معرفی نخست وزیر جدید عراق

دوشنبه،۳۰ دي ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹

اخبار ضد و نقیضی از داخل طبقه سیاسی با تشدید اعتراضات خیابانی به گوش می‌رسد که حاکیست احتمالا نخست وزیر جدید به زودی معرفی شود.

اخبار ضد و نقیض از معرفی نخست وزیر جدید عراق

برخی نمایندگان پارلمان پیش بینی کرده‌اند که رییس جمهوری عراق در ساعات آینده نام نخست وزیر جدید را معرفی کند و برخی نیز گفته‌اند که احتمالا ظرف دو سه روز آینده این اتفاق بیفتد.

در عین حال عده‌ای نیز کل این گزارش‌ها و پیش گویی‌ها را بی‌اساس خوانده و گفته‌اند که به دلیل ادامه اختلافات بین جریان های سیاسی و ریاست جمهوری تاکنون بر سر نامزد نخست وزیری توافقی صورت نگرفته است.

بر همین اساس برخی جریان‌های سیاسی همچنان «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر فعلی را بهترین گزینه برای مرحله حساس کنونی تا برگزاری انتخابات زودهنگام می‌دانند.

برخی منابع نیز گفته‌اند که اسامی پنج نامزد نخست وزیری به «برهم صالح» رییس جمهوری معرفی شده تا از بین آنان یکی را برگزیند.

«واثق الهاشمی» رییس مرکز پژوهش‌های راهبردی عراق گفته است که «قاسم الاعرجی» وزیر کشور سابق، «علی عبدالامیر العلاوی» وزیر دارایی سابق، «مصطفی الکاظمی» رییس سازمان اطلاعات و امنیت، «محمد توفیق العلاوی» وزیر ارتباطات سابق و «علی الشکری» مشاور رییس جمهوری مهم‌ترین چهره‌های معرفی شده به صالح هستند.

براساس شنیده‌ها محمد توفیق العلاوی و علی الشکری بیش از دیگر نامزدها شانس انتخاب شدن را دارند.

«محمد الخالدی» از فراکسیون «بیارق الخیر» هم در اظهاراتی پیش بینی کرده است که برهم صالح در ساعات اندک آینده یکی از این نامزدها را به عنوان نخست وزیر جدید به پارلمان معرفی کند.

در عین حال «ندی شاکر جودت» از فراکسیون «النصر» (حیدر العبادی نخست وزیر سابق) احتمال داده است که ظرف یک یا دو روز آینده نخست وزیر جدید معرفی شود.

از طرفی «سرکوت شمس الدین» از فراکسیون ائتلاف کردها در پارلمان عراق گفته است که اختلافات بین جریان های سیاسی و ریاست جمهوری بر سر نامزد مناسب برای پست نخست وزیری به قوت خود باقی است و بعید است، توافقی در این خصوص در ساعات و روزهای آینده صورت بگیرد.

به گفته وی، برهم صالح همچنان اصرار دارد که نامزد جدید نخست وزیری مورد قبول میادین اعتراضی و به دور از گرایش‌های حزبی و معرفی شده از طرف فراکسیون های پارلمانی باشد.

وی ادامه داد که فراکسیون «الفتح» به عنوان فراکسیون بزرگ پارلمان، انتخاب نامزد نخست وزیری را برحسب قانون، حق مشروع خود می‌داند و با نگرش رییس جمهوری در این خصوص اختلاف نظر دارد.

در همین حال همچنان برخی از جریان‌های سیاسی از جمله فراکسیون «الفتح» (هادی العامری) در پارلمان و حزب دمکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) معتقدند که عادل عبدالمهدی بهترین گزینه برای مرحله حساس کنونی است.

مرجعیت عالی دینی عراق بارها از طبقه سیاسی حاکم در این کشور خواسته است که در انتخاب نخست وزیر جدید تسریع کرده تا زمینه برای انجام انتخابات زودهنگام در عراق مهیا شود.

در روزهای اخیر باردیگر ناآرامی در برخی شهرهای عراق در مناطق مرکزی و جنوبی از سر گرفته شده است و در مقابل نیز قرار است مردم عراق روز جمعه علیه ادامه حضور غیرقانونی نیروهای نظامی امریکا در این کشور راهپیمایی کنند.