زشتیهای آتش زدن کتاب پزشکی «هاریسون»

جمعه،۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶

 ویدئوی سوزاندن یک کتاب مرجع پزشکی توسط یک روحانی مدافع طب سنتی، یکی از ویدئوهای پرمخاطب هفته گذشته در فضای مجازی بود.

زشتیهای آتش زدن کتاب پزشکی «هاریسون»

سعید نمکی وزیر بهداشت در یکی از سخنرانی های اخیرش که با حضور روسای دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی کشور بود،گفت: آتش زدن کتاب هاریسون وهن اسلام و تشیع بود و علما باید به این موضوع ورود کنند.

وی افزود: به نظر من قبل از وزیر بهداشت باید حوزه‌های علمیه فریاد بزنند و در این زمینه ورود کنند چرا که این  این حرکت وهن اسلام و تشیع بود، اینکه یک نادان و بی سواد کتاب هاریسون را آتش بزند قدر و منزلت هاریسون پایین نمی‌آید.

وی گفت: این وهن اسلام و تشیع و نظام اسلامی بود؛ زمانی که رهبر معظم انقلاب به سلول‌های بنیادی و بایوتکنولوژی اصالت می‌دهند، یک جاعل دست به چنین کارهایی می‌زند؛ نباید من فریاد بزنم، این که یک چهره زمخت طالبانی از اندیشه روحانیت مترقی تشیع در جهان نشان می‌دهند که نباید وزیر بهداشت فریاد بزند.

نمکی افزود: به هر تقدیر ما اصلا ورود به این عرصه نمی‌کنیم و روحانیت تشیع مترقی باید ورورد کند و من اصلا به این بحث ورود نمی‌کنم و هیچ چیزی در این خصوص نخواهم نوشت.

علی رضا رییسی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز خواستار موضع‌گیری قاطع مراجع دینی، دانشگاهی و قضایی در برابر اقدام «سخیف و جاهلانه کتاب‌سوزی توسط فردی به نام تبریزیان» شد. وی درباره اقدام فردی به نام تبریزیان مبنی بر سوزاندن یکی از کتاب‌های مرجع پزشکی بیان کرد: از داستان کتاب‌سوزان اسکندر و یونانیان و اقوام جاهل و مغول تا جشن‌های واقعی و مستند کتاب‌سوزان نازی‌ها و  عید کتاب‌سوزی کسروی در یکم دی ماه هر سال حکایت‌های بسیار شنیده و خوانده‌ایم، اما اکنون و مقارن با عید کتاب‌سوزان پیروان کسروی در مراسمی آئینی با فیلم و تصویر فردی به نام تبریزیان که پیروانش او را آیت الله می‌خوانند و تحت عنوان طب اسلامی تجارتخانه‌ای برپا کرده است به خود جرات داده و کتاب «اصول طب هاریسون» از کتب مرجع پزشکی را به آتش می‌کشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: آنچه مایه تاسف است فقط خالی بودن دست این گروه جاهل و پرمدعا از نقد علمی نیست، بلکه سکوت و عدم برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتارهای نابهنجار به نام اسلام و ایران است. به نظر می‌رسد که این اتفاق نادر و عجیبی نیست و در حال تبدیل شدن به رویه و قاعده‌ای است که به اشکال مختلف شاهد تکرار آن بوده‌ایم.

وی افزود: از دخالت جاهلانه در درمان صدها بیمار مبتلا به سرطان و بیماری‌های مزمن تا توصیه به خوردن نمک در هنگامه پویش ملی کنترل فشار خون از تریبون صدا و سیما، خط نفوذی برای به تاراج بردن ایمان و اعتماد آحاد ملت مسلمان ایران و ضربه زدن به شأن و جایگاه روحانیت شکل گرفته است. در این برهه وظیفه خود می‌دانیم که به کلیه مراجع دینی، دانشگاهی و قضایی هشدار داده شود که در برابر این چنین اقدامات سخیف و جاهلانه‌ای بایستند و واکنشی در خور از خود نشان دهند.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز در این رابطه در توییتر خود نوشت: فرد جاهلی به نام عباس تبریزیان به شیوه اسلاف اموی خود، قتیبه بن سهل باهلی و امثال محمود غزنوی، قوم مغول و تاتار، دیگر قشریون و داعشیان تاریخ، درس‌نامه هاریسون را آتش زده است.

زشتیهای آتش زدن کتاب پزشکی «هاریسون»