مشکلات و فرصتهای توسعه روابط ایران و اتریش

يکشنبه،۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸

«الکساندر شالنبرگ» پس از دیدار با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت و گوهای خود با این مقامات را «بی پرده و صادقانه» ارزیابی کرد.

مشکلات و فرصتهای توسعه روابط ایران و اتریش

به گزارش نشریه اشتاندارد، وزیر خارجه اتریش که روز شنبه به تهران سفر کرده با «محمد جواد ظریف» و «حسن روحانی» دیدار و گفت و گو کرد.
وی روز یکشنبه به خبرنگاران اتریشی گفت که در این گفت و گوها فرصت‌های همکاری بین ایران با اتریش و اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفته است.
شالنبرگ با بیان این که در مورد «تمام مسائل» مورد نظر خود با مقامات ایران گفت و گو کرده است، برنامه هسته‌ای، نقش منطقه ای ایران و درگیری لفظی با رژیم صهیونیستی را از جمله این مسائل عنوان کرد که پیشتر در دیدارهای خود با «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه ارو پا و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مطرح شده است.
وزیر خارجه اتریش همچنین از لزوم برقراری تماس بین تهران و وین به منظور کمک به ایران در مقابله با ویروس کرونا سخن گفت و افزود که این پیشنهاد پاسخ مثبت ایران را به همراه داشته است.
به گفته وی در این دیدارها همچنین در مورد فرصت‌های همکاری در زمینه پناهندگی افغان‌ها، از جمله این که چگونه می‌توان آنها را ترغیب کرد که به کشورشان برگردند یا حداقل از ورودشان به اروپا جلوگیری شود، بحث شده است. در زمان حاضر حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند.  
دیگر مسائل مورد بحث مقامات ایران و اتریش شامل اعتمادسازی منطقه‌ای، کمک رسانی‌ها در زمان بحران و مدیریت پسماند بوده و امکان همکاری بین دو طرف در این مسائل بررسی شده است.
شالنبرگ تاکید کرد اتحادیه اروپا به دنبال حفظ توافق هسته‌ای است، هر چند این توافق با خروج آمریکا از آن، دچار مشکل شد اما محقق نشدن انتظارات ایران در حوزه اقتصادی و انتقاد اروپا به نقش آفرینی‌های منطقه‌ای ایران از جمله مشکلات موجود در این مسیر هستند.