خیز بلند دولت برای ایجاد 18هزار شغل جدید

شنبه،۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶

ایجاد 18 هزار شغل جدید برای جوانان جویای کار در سال جاری به اولویت نخست و سیاست اصلی مدیران دستگاه های اجرایی در استان قزوین تبدیل شده است.

خیز بلند دولت برای ایجاد 18هزار شغل جدید

حمید رضا صفایی : وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی اصلی اشتغالزایی در کشور امسال با تهیه بسته های اشتغال روستایی و فراگیر گام های بلندی را در این زمینه برداشته و توانسته برای خلق فرصت های شغلی در دل روستاهای محروم و یا شهرهای کوچک و بزرگ اقدام کند. 
آنچنان که سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم افتتاح یک طرح توانبخشی معلولان در جریان سفر به قزوین گفت: ایجاد اشتغال روستایی مهمترین و اصلی ترین برنامه دولت تدبیر و امید و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به شمار می رود که خوشبختانه تاکنون گام های بلندی در این زمینه برداشته شده است. 
انوشیروان محسنی بندپی افزود: 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی امسال توسط چهار بانک توسعه تعاون،صندوق کارآفرینی امید، رفاه و پست بانک در اختیار متقاضیان روستایی قرار گرفته است. 
وی تصریح کرد: طرح هایی که به لحاظ اقتصادی و فنی در روستاها دارای توجیه بودند به مرحله عقد تفاهم رسیده اند و هم اکنون پیگیر پرداخت تسهیلات مرحله دوم هستیم تا اشتغالزایی در روستاها تدوام یافته و شاهد ماندگاری این حرکت در سطح کشور باشیم. 
محسنی بندپی اظهار داشت: پیش بینی می شود با این اقدامات 900 هزار شغل جدید که دولت قول ایجاد آن را داده است، امسال ایجاد شود. 

تسریع در رسیدگی به پرونده های تسهیلات اشتغالزایی 

استاندار قزوین نیز در این رابطه گفت: قزوین در طرح اشتغال روستایی تاکنون طبق برنامه پیش رفته است ولی باید در ادامه با توجه به فرارسیدن نیمه دوم سال با شتاب بیشتری به پرونده های اشتغال رسیدگی شود. 
عبدالمحمد زاهدی افزود: حرکت در مسیر تحقق این مهم نیازمند مشارکت و همکاری دستگاه های اجرایی و بانک ها است تا هر چه سریعتر برای جذب مرحله دوم تسهیلات اشتغالزایی اقدام شود. 
استاندار قزوین با اشاره به طرح های اشتغال روستایی، یادآور شد: بانک ها و دستگاه های اجرایی باید با نظارت بیشتر از انحراف طرح ها جلوگیری کنند تا اهداف مورد نظر در رونق اقتصادی و اشتغالزایی در نقاط روستایی محقق شود. 
زاهدی اضافه کرد: باید دستگاه های اجرایی و بانک ها به پرونده های مربوط به تقاضای تسهیلات اشتغالزایی با شتاب بیشتری رسیدگی کنند تا ضمن جلوگیری از انباشت پرونده ها رضایت مردم نیز کسب شود. 
استاندار قزوین خاطرنشان کرد: قزوین در پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر اندکی عقب است که امیدواریم در ادامه با جدیت بیشتر دستگاه ها به سطح رضایت بخش از پرداخت این تسهیلات دست یابیم. 

آمادگی دستگاه ها برای جذب مرحله دوم تسهیلات اشتغالزایی 

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین نیز گفت: با همکاری دستگاه های متولی اشتغال استان 50 درصد مرحله اول تسهیلات اشتغالزایی روستایی استان به زودی به طور کامل پرداخت می شود و مرحله دوم پرداخت تسهیلات آغاز خواهد شد. 
منوچهر حبیبی افزود: باید دستگاه های اجرایی آمادگی لازم را برای جذب 50 درصد مرحله دوم تسهیلات اشتغالزایی استان داشته باشند. 
این مسئول با قدردانی از همکاری بانک های عامل، یادآور شد: صندوق کار آفرینی امید طرح های اشتغالزایی را در محرومترین نقاط استان مورد حمایت قرار داده است و نقش خود را به خوبی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در مناطق کم برخوردار ایفا می کند. 
وی اضافه کرد: امیدواریم سایر بانک ها نیز به پرداخت تسهیلات خرد اشتغال در مناطق روستایی و محروم توجه بیشتری داشته باشند. 
حبیبی همچنین گفت: طرح های دستگاه های حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی در اشتغالزایی دقیقا به هدف اصابت کرده و موجب هدایت جامعه تحت پوشش به سمت کارآفرینی و تولید شده است بنابراین باید بانک ها و دستگاه های متولی به حمایت از این دستگاه ها توجه بیشتری داشته باشند. 

31 درصد تعهد اشتغال قزوین تحقق یافته است 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این رابطه گفت: امسال ایجاد حدود 18 هزار فرصت شغلی توسط دستگاه‌های اجرایی استان تعهد شده است که تا کنون حدود 6 هزار فرصت شغلی معادل 31 درصد محقق شده است. 
مسعود بابایی با اشاره به طرح اشتغال روستایی، افزود: در این زمینه تاکنون 807 طرح اشتغال روستایی به بانک ارسال شده که از این تعداد 506 طرح بیش از 710 میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغالزایی یک هزار و 590 نفر دریافت کرده اند. 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین با اشاره به اتمام مرحله اول پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در این استان گفت: شهرستان البرز بیشترین و آوج نیز کمترین عملکرد پرداختی را داشته است و بانک های پست بانک با 135 درصد و کشاورزی با 78 درصد پرداخت به ترتیب بیشترین و کمترین میزان پرداخت را به متقضیان انجام داده اند. 
بابایی ادامه داد: از میان دستگاه‌ های اجرایی، سازمان جهاد کشاورزی با 155 درصد پرداخت دارای بیشترین و سازمان ورزش و جوانان با 11 درصد، کمترین عملکرد را در این زمینه داشته اند. 
وی با اشاره به طرح اشتغال فراگیر نیز گفت: در این طرح نیز یک هزار و 218 میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار به استان قزوین تخصیص یافته است که در این زمینه 70 طرح به میزان یک هزار و 500 میلیارد ریال با اشتغالزایی 2 هزار و 553 نفر به بانک معرفی شد. 
این مسئول ادامه داد: تاکنون در طرح اشتغال فراگیر 19 طرح با 136 میلیارد و 600 میلیون ریال برای اشتغال 202 نفر پرداخت شده است. 
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی قزوین اضافه کرد: در این طرح نیز بانک رفاه با 73 میلیارد و 500 میلیون ریال پرداخت در این حوزه، بیشترین عملکرد و بانک صادرات با پرداختی صفر کمترین عملکرد را به خود اختصاص داده‌اند. 
در سال گذشته 20 هزار فرصت شغلی در استان تحقق یافت و امسال نیز ایجاد 18 هزار شغل جدید در قزوین سیاست گذاری شده است.