توسعه 8 میدان گازی زاگرس جنوبی در برنامه ششم

سه شنبه،۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۹

هشت میدان گازی منطقه زاگرس جنوبی تا پایان برنامه ششم با هدف جلوگیری از روند کاهشی تولید گاز در جنوب کشور توسعه می‌یابد.

توسعه 8 میدان گازی زاگرس جنوبی در برنامه ششم

منطقه زاگرس جنوبی با برخورداری از میدان های گازی متعدد از بزرگ ترین مناطق گازخیز کشور است که در سال های آتی به رقیب پارس جنوبی در تولید گاز تبدیل می شود.
منطقه زاگرس جنوبی با ظرفیت تولید بیش از 220 میلیون متر مکعب گاز در روز، بیش از 30 درصد از گاز کشور معادل 9 فاز پارس جنوبی را تامین می کند؛ در حالی که بهره برداری از همه میدان های گازی این منطقه آغاز نشده و حتی پروژه های اکتشافی نیز به پایان نرسیده است.
به گزارش شرکت ملی نفت، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از توسعه میدان های گازی جدید در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: برای جلوگیری از روند کاهشی تولید منطقه نفت و گاز زاگرس جنوبی توسعه میدان های پازن، مدار، خارتنگ، گردان، دی، سفیدزاخور، هالیگان و سفیدباغون در برنامه است.
رامین حاتمی گفت: بخش مهندسی بهره برداری در پنج ماه نخست امسال برای تثبیت تولید و انجام تعهدات تکلیفی خود حدود یک هزار و پانصد مورد فعالیت از جمله اسیدکاری گسترده، رفع مانع و تمیزسازی ستون چاه، انواع آزمایش های درون چاهی، تزریق دوره ای مواد ضدخوردگی و آزمایش کامل چاه با تفکیک گر سیار انجام داد. 
برای حفظ و بهبود شرایط کیفی محصولات نیز 25 هزار مورد آزمایش در آزمایشگاه های شیمیایی مناطق عملیاتی این شرکت صورت گرفت.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره الزامات تحقق برنامه های منطقه زاگرس جنوبی در پنج سال آینده افزود: برای دستیابی به این برنامه حفاری، نصب تسهیلات سرچاهی و احداث خطوط لوله 15 حلقه چاه در دستور کار قرار دارد.
وی اضافه کرد: برنامه تامین خوراک پایدار پالایشگاه های گازی پارسیان، فجر جم، سرخون و فاز دوم پالایشگاه فراشبند از نظر کمی و کیفی از دیگر برنامه های این شرکت است.
بر اساس این گزارش منطقه بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی یکی از سه شرکت زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است.
اکنون 9 میدان گازی آغار، دالان، نار، کنگان، سرخون، تابناک، هما، وراوی و شانول و دو میدان نفتی سعادت آباد و سروستان در این منطقه فعال است اما 37 میدان اکتشافی جدید در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی قرار دارد که در سال های آتی توسعه یافته و به بهره برداری می رسد.
منطقه عملیاتی زاگرس جنوبی شامل استان های فارس، بوشهر و هرمزگان است و در آینده با بهره برداری از میادین اکتشافی جدید به استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری توسعه می یابد.