بزرگراه باکو – آستارا افتتاح شد

سه شنبه،۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷

بزرگراه « باکو – آستارا » تا مرز جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه طی مراسمی با حضور الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان افتتاح شد.

بزرگراه باکو – آستارا افتتاح شد

«صالح محمد اف» رئیس اداره راه جمهوری آذربایجان در باره ساخت این بزرگراه، گفت: طول جاده قبلی باکو – آستارا تا مرز جمهوری اسلامی ایران 243 کیلومتر بوده که با بهره برداری از بزرگراه جدید ، این مسیر 38 کیلومتر کوتاه تر شد و به 204 کلیومتر رسید.
وی افزود: این بزرگراه چهار باندی 204 کیلومتری با مشارکت چند شرکت از جمهوری آذربایجان ، ترکیه ، ایتالیا ، آلمان و آمریکا و طی چند مرحله و در سال های 2006 تا 2009 و 2011 تا 2018 میلادی اجرا شد.
رئیس اداره راه جمهوی آذربایجان گفت: در طول مسیر این بزرگراه در مجموع 24 پل ، 66 گذرگاه زیر زمینی ، 4 تونل و زیر ساخت های دیگر احداث شده است . 
بزرگراه جدید 'الت ' ( حومه باکو ) – آستارا- مرز جمهوری اسلامی ایران بر اساس وام اختصاص یافته از سوی بانک جهانی، بانک توسعه آسیا و بانک توسعه و مرمت اروپا ساخته شده است. 
جاده قبلی که باکو را به آستارا وصل می کرد یک جاده قدیمی، فرسوده ، کم عرض و ناهمواره بود و مشکلات عدیده ای برای رانندگان کامیون ها در حمل و نقل بین المللی در این مسیر ایجاد می کرد.
بهره برداری از بزرگراه جدید باکو - آستارا که جزو دالان بین المللی حمل و نقل شمال –جنوب به شمار می رود ، علاوه بر تامین حرکت راحت خودرو ها، موجب توسعه گردشگری و کشاورزی و حمل و نقل در این مسیر می شود .