رکوردشکنی‌شاخص بورس با رشد حدود 6 هزار واحد

سه شنبه،۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲

شاخص بورس امروز تحت تاثیر افزایش امیدواری نسبت به بهبود تعاملات بین المللی با رشد پنج هزار و 993 پله ای نسبت به دیروز در جایگاه 174 هزار و 618 واحد ایستاد.

رکوردشکنی‌شاخص بورس با رشد حدود 6 هزار واحدی

اعلام تداوم حمایت پنج عضو باقی مانده برجام بر ادامه همکاری اقتصادی با ایران و همچنین انتشار اخبار مثبت از شرکت ها، از مهمترین عوامل رشد بی سابقه شاخص بورس در معاملات امروز بود.
جلسه شب گذشته ایران و پنج عضو برجام و انتشار بیانیه پایانی، امیدواری ها نسبت به تعهد اروپایی ها به ماندن در برجام و ادامه همکاری اقتصادی با ایران را تقویت کرد. طرفین در این نشست، بر اراده خود برای حمایت از آزادی فعالان اقتصادی در تعقیب کسب و کار مشروع با ایران تاکید کردند.
همچنین در این بیانیه، طرفین تداوم تعهد خود به اهداف مندرج در بیانیه وزیران جلسه کمیسیون مشترک در 15 تیرماه امسال به ویژه پیگیری اقدامات موثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی را دوباره مورد تایید قرار دادند. 

رشد دسته جمعی شاخص‌های اصلی

امروز چهار میلیارد و 994 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 17 هزار و 318 میلیارد ریال در 273 هزار و 653 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و 751 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، یک هزار و 70 واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 756 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز 6 هزار و 547 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) چهار هزار و 479 واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 11 هزار و 627 واحد افزایش یافت.
بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فملی (ملی صنایع مس) و پارس (پتروشیمی پارس) بیشترین تاثیر سهم را در رشد شاخص داشتند.

صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی

گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 712 میلیون سهم به ارزش سه هزار و 748 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه فرآورده های نفتی به ارزش 2 هزار و 570 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش یک هزار و 713 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه چند رشته ای صنعتی با دادوستدی به ارزش یک هزار و 192 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش یک هزار و 123 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

ثبت رکورد جدید برای فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) نیز در معاملات امروز 63 پله رشد کرد و در جایگاه 2 هزار 12 واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از یک هزار و 104 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 6 هزار و 896 میلیارد ریال دادوستد شد.
برپایه معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ذوب (ذوب آهن)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.