پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن

شنبه،۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵

مدیرعامل بانک مسکن از رشد 54 درصدی شمار تسهیلات پرداختی بانک مسکن در 6 ماهه نخست امسال در مقایسه با پارسال خبر داد و گفت: برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم مسکن پیشنهادهای خود را به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم.

پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن

ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن در حاشیه هجدهمین همایش «سیاست های توسعه ای مسکن در ایران» افزود: در نیمه نخست امسال مبلغ پرداختی برای تسهیلات مسکن 58 درصد بیشتر شد.
رحیمی انارکی ادامه داد: استقبال از دریافت تسهیلات خرید مسکن با وجود افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در تهران بسیار خوب بود؛ به طوری که هفته گذشته بانک مسکن یک هزار و 200 تسهیلات برای سپرده گذاران صندوق پس انداز خانه یکم پرداخت کرد.
وی درباره صندوق پس انداز خانه یکم توضیح داد: روزانه 700 تا 800 حساب در این صندوق افتتاح می شود و نشان می دهد سپرده گذاری در این صندوق با استقبال خوبی همراه است اما عده ای پس از کسب امتیازات مورد نیاز برای دریافت تسهیلا،ت مازاد نقدینگی خود را از این حساب ها خارج کرده‌اند؛ از این رو، منابع این صندوق اندکی کاهش یافته است.
مدیرعامل بانک مسکن گفت: ما به دنبال استفاده خریداران این تسهیلات از واحدهای مسکن تا 20 سال ساخت هستیم تا خریداران بیشتری بتوانند با استفاده از تسهیلات پس انداز صندوق خانه یکم، مسکن مورد نیاز را به راحتی بخرند.
رحیمی انارکی یادآوری کرد: ایجاد تعادل در بازار مسکن کشور نیازمند ثبات در اقتصاد کلان است تا بتوانیم هر گونه تغییر و تحول اقتصادی را در آینده به خوبی تجزیه و تحیلی کنیم؛ به ویژه اینکه بانک مسکن برای تامین مسکن قشرهای کم درآمد برنامه های زیادی دارد که امیدواریم براساس سیاست های اعتباری بانک نقش سازنده خود را در این زمینه به نحو مناسبی ایفا کنیم.
بر اساس این گزارش، مدیرعامل بانک مسکن بیستم مردادماه پنج سیاست اعتباری جدید بازار مسکن توضیح داد: سیاست های اعتباری بانک مسکن برای امسال به شکلی تدوین شده که پرداخت تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن فقط مشمول ساخت واحدهای مسکونی با متراژ متوسط به پایین شود و به این ترتیب متوسط متراژ در تهران 75 مترمربع و در سایر شهرها یکصد مترمربع است.
رحیمی انارکی ادامه داد: همچنین قرار است متناسب با افزایش قیمت مسکن، بخشی از شکاف ایجاد شده بین قدرت خرید متقاضیان و قیمت مسکن را در قالب «افزایش سهم تسهیلات» جبران کنیم.
وی افزود: یکی از این پیشنهادها، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق حق تقدم تا سقف فعلی تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم است یعنی تسهیلات خرید مسکن با استفاده از این اوراق از سقف 60 میلیون تومان کنونی به 80 میلیون تومان برای متقاضیان انفرادی افزایش یابد.
مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: در مورد صندوق پس انداز مسکن یکم نیز در نظر داریم سقف سنی آپارتمان های مشمول دریافت این تسهیلات را از 15 سال به 20 سال افزایش دهیم تا از این طریق واحدهای بیشتری که اکنون امکان برخورداری از تسهیلات را ندارند، به دایره انتخاب متقاضیان خانه اولی اضافه شوند.
رحیمی انارکی اضافه کرد: در قالب سیاست چهارم، در حال فعال سازی مجموعه شرکتی و سازمانی خود در حوزه ساخت و تولید واحدهای مسکونی ارزان قیمت، کوچک متراژ و میان متراژ و متناسب با الگوی تقاضای بازار مسکن برای گروه های هدفیم؛ شرکت سرمایه گذاری مسکن در این زمینه در حال آغاز یک سری اقدام هاست و پس از جمع بندی نهایی، جزییات آن اعلام می شود.
وی پنجمین سیاست این بانک را برقراری ارتباط با انبوه سازان کشور برای کمک به افزایش ساخت واحدهای مناسب با الگوی تقاضای مصرفی در بازار مسکن برشمرد.
بانک مسکن به عنوان بانک توسعه ای با بیش از 1200 شعبه در سراسر کشور، پارسال برای خرید بیش از 200 هزار واحد مسکونی تسهیلات پرداخت کرده است.