رشد ۲۷ درصدی سپرده‌های بانکی در کشور

چهارشنبه،۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مانده سپرده‌های بانکی در آبان ۹۸ نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۷ درصد رشد کرده، اما میزان مانده تسهیلات ۲۲.۳ درصد بالا رفته است.

رشد ۲۷ درصدی سپرده‌های بانکی در کشور

  بر اساس آمار بانک مرکزی مانده کل سپرده‌ها در پایان آبان ۹۸ به حدود ۲۴ هزار و ۲۴۲ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۷ درصد و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۷.۳ درصد افزایش داشته است.

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۳ هزار و ۷۰ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۶۴ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات به ۱۷ هزار و ۱۲۸ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۲.۳ درصد و نسبت به پایان سال قبل ۱۳.۵ درصد افزایش داشته است.

بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۰۴ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد ۶۱  هزار میلیارد ریال است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۸.۸ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۲.۹ و ۲.۵ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. این نسبت در استان تهران ۹۳.۲ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۶.۹ درصد است.

یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.