مردم در سود خرید و فروش نفت سهیم می‌شوند

چهارشنبه،۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه پیشنهاد شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا باید به تایید رهبر معظم انقلاب برسد، گفت: با سازو کاری که برای این طرح آماده می‌شود به مردم اطمینان داده می‌شود سود آنها در این طرح از سود سالانه بانکی کمتر نشود.

مردم در سود خرید و فروش نفت سهیم می‌شوند

محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران درباره طرح گشایش اقتصادی و فروش داخلی نفت گفت: این ایده ابتدا در وزارت نفت مطرح شد، پس از آن کمیته ای با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر نفت و وزیر اقتصاد و امور دارایی تشکیل شد تا ابعاد این طرح را بررسی کنند و بعد در ستاد اقتصادی دولت به بحث گذاشته شد

رییس  دفتر رییس جمهوری افزود: این طرح را در دو جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوا مفصل بحث کردیم و کلیات طرح تصویب شد و آن را خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم میکنیم و پس از آن که ایشان تایید و نظرات اصلاحی را ابلاغ کنند، آن را علنی می‌کنیم.

واعظی با بیان اینکه اظهاراتی که برخی مطرح می‌کنند بر اساس شنیده‌ها است، گفت: در دولت روال این است تا زمانی که رهبر انقلاب مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی قوا را تایید نکنند، این مصوبه تلقی نمی‌شود بلکه فقط یک پیشنهاد است.

رییس دفتر رییس جمهوری نفت را کالا و ابزاری برای تقویت اقتصادی کشور دانست و با بیان اینکه سیاست فشار حداکثری مقداری محدودیت ایجاد شده  است، گفت: در بودجه هم روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت برآورد شده است، الان هدف‌گذاری کرده ایم تا روش‌های جدیدی در این زمینه اتخاذ کنیم که در جلسه شورای هماهنگی درباره کلیات طرح به توافق رسیدیم که بعد از تایید و تصویب کلیات، آیین نامه آن تدوین می‌شود.

واعظی افزود: رییس جمهوری دستور داده کمیته سازمان برنامه و بودجه و وزیران نفت و اقتصاد به همراه دبیر شورای عالی هماهنگی تا پایان این هفته آیین نامه را آماده کنند تا به محض دریافت تاییدیه یک گام پیش باشیم و آن را عملیاتی کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به نوسات بازار طلا و ارز گفت: بر اساس اهداف این طرح این امکان را برای مردم ایجاد می‌شود که بتوانند از یک بشکه تا صدهزار بشکه نفت بخرند.

وی گفت: با سازو کاری که برای این طرح آماده می‌شود به مردم اطمینان داده می شود سود آنها در این طرح از سود سالانه بانکی کمتر نشود و تضمین داده شود اگر کسی تعدادی بشکه نفت خریداری کرد، سال آینده در زمان فروش اگر قیمت نفت بین المللی که اکنون ۳۸ دلار است به ۵۰ تا ۶۰ دلار رسید، بتواند نفت را به قیمت روز بفروشد.

اجرای طرح اقتصادی تورم زا نیست

واعظی افزود: ما نمی‌خواهیم اگر مردم در این طرح سرمایه گذاری کنند و قیمت نفت به زیر قیمت امروز مثلا به بشکه ای ۳۰ دلار کاهش یافت، ضرر کنند؛ برای همین پیش بینی کردیم بر اساس نرخ سود بانکی مثلا ۱۷ تا ۱۸ درصد سالانه باشد که مابه التفاوت آن را شرکت نفت ایران تامین می‌کند.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه اجرای طرح اقتصادی دولت تورم زا نیست، گفت: با این طرح یک کالا معامله می شود و همچنین برای شرکت‌های خصوصی ایرانی انگیزه بوجود می‌آورد که خرید آنها به سقفی رسید بر روی صادرات نفت نیز کار کنند ضمن اینکه پالایشگاه‌هایی هم در داخل کشور وجود دارد.

وی اظهار داشت: در این طرح نفت به صورت ریالی و بر مبنای ارز نیمایی دلار امروز، خرید و فروش می‌شود، در زمان فروش هم اگر فرد می‌خواهد نفت را بفروشد به قیمت نفت و ارز نیمایی همان روز پول خود را می‌تواند به صورت ریالی پس بگیرد.

واعظی اضافه کرد: مردم می‌توانند اوراق نفتی این طرح را در بورس انرژی خرید و فروش کنند ولی در حقیقت زمانی که کسی این اوراق را خرید و مثلا به ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه رسید می تواند یک کشتی کوچک اجاره کند و نفت را صادر کند  

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه طرح‌ها و کارهای بزرگ را با مسائل جناحی و سیاسی نباید گره زده شود، گفت: فروش ۴ و ۵ ساله اوراق در آمریکا و اروپا و سایر کشورهای جهان هم انجام می‌شود، هیچ کدام از این بحث ها در آن کشورها نیست؛ و مردم هم این اوراق خریداری می کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مسائل پیش آمده درباره عرضه صندوق‌های دارا دوم، گفت: دژپسند و  زنگنه وزیران اقتصاد و نفت اجرای تصمیم عرضه سهام دولت در پالایشگاه‌ها را به مسئولین ذیربط واگذار کرده بودند. این مسئولین با هم تفاهم کرده بودند، اما بعد خبری منتشر شد که وزرا مجبور شدند خودشان در موضوع دخالت کنند. البته این هماهنگی باید سریع‌تر انجام می‌شد.

رییس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه  زنگنه از صبح تا ظهر دیروز در مجلس حضور داشت، تصریح کرد: دیروز آقای رئیس جمهور هم دستور دادند که هر چه سریع‌تر این هماهنگی انجام و به مردم اعلام شود و به محض اینکه زنگنه از مجلس خارج شد، دژپسند با ایشان هماهنگ کردند و هر دو مصاحبه کردند.