علمی

سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز تولید دارویی برای درمان کرونا با نام تجاری وکلوری توسط شرکت داروسازی و بیوتکنولوژی آمریکایی گیلیاد را تایید کرد.

استفاده از دستگاه بلعیدنی برای درمان بیماری‌های معده

یک گروه بین‌المللی از محققان یک دستگاه بلعیدنی ساختند که به دیواره معده متصل شده و با تولید پالس‌های الکتریکی، بیماری فرد را بهبود می‌بخشد.

تربیت سگ ها در برای تشخیص مبتلایان به کرونا

در حالی که آزمایشگاه‌های پزشکی در جهان به دنبال یافتن واکسن برای درمان بیماری کووید-۱۹ هستند، دولت بریتانیا کمکی نیم میلیون یورویی به یک پروژه اختصاص داده است تا سگ‌هایی برای یافتن مبتلایان کرونا تربیت شوند.

نتایج 'نویدبخش' یک داروی ضد سرطان

بررسی‌های اولیه نشان‌دهنده تاثیر دارویی است که می‌تواند مانع ترمیم سلول‌های سرطانی شود.

لغو مجوز استفاده از هیدروکسی کلروکین

سازمان غذا و دارو آمریکا مجوز استفاده اضطراری از داروی هیدورکسی کلروکین برای معالجه بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا را لغو کرد و گفت: «این دارو بدون اینکه ظاهرا فایده‌ای داشته باشد، خطرات زیادی دارد.

کاندیداهای اصلی واکسن کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که در حال حاضر ۷ تا ۸ کاندیدای خوب برای تولید واکسن نهایی کرونا در دست آزمایش است.

کشف شبیه ترین سیاره به زمین

دانشمندان ناسا با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر خبر از کشف یک سیاره فراخورشیدی بسیار شبیه به زمین دادند.

آمریکا یا ایران، کدامیک پیشگام پلاسما درمانی هستند؟

درمان مبتلایان به کرونا با استفاده از پلاسمای خون بهبود یافتگان موضوعی تازه و امید بخش است که آمریکا و ایران مدعی آغازکنندگی این روش هستند. در گزارش خبری پیش رو به اقدامات هر دو سوی این ماجرا پرداخته شده است.

ویروس شناس روس: کرونا دیگر هیچوقت از بین نمی‌رود

یکی از دانشمندان و ویروس شناس برجسته روسیه معتقد است که ویروس کرونا (کووید-۱۹) هیچگاه انسان را ترک نمی کند و احتمالا ۷۰ درصد انسان ها به این ویروس مبتلا شوند.

کمک مالی برای یافتن داروی کرونا

بنیاد بیل و ملیندا گیتس، قدرتمندترین بنیاد خیریه خانوادگی جهان با همراهی دو بنیاد دیگر متعهد به پرداخت ۱۲۵ میلیون دلار برای تسریع در یافتن درمان بیماری کرونا شد.

راهی تازه برای درمان تمام سرطان‌ها

پژوهشگران اعلام کرده‌اند که بخشی از سیستم ایمنی بدن که بتازگی کشف شده می‌تواند طوری تغییر یابد که انواع سرطان‌ها را معالجه کند.

مسیری تازه برای چاپ بافت‌های انسانی

یوند عضو موضوعی سرنوشت ساز برای بسیاری از افراد است که در فهرست انتظار برای آن قرار دارند اما افرادی که در نهایت اعضای اهدایی را دریافت می‌کنند باید نگران باشند تا پیوند پس زده نشود.

معیار تازه انتخاب دختر شایسته سال در آمریکا

برای اولین بار در تاریخ آمریکا، انتخاب زن شایسته سال با معیارهایی متفاوت از سالهای گذشته انجام شد؛ دختر شایسته سال 2020 آمریکا، این بار بدون توجه به مشخصه های جسمی و فیزیکی که بر مبنای شایستگی های علمی و کاری انتخاب گردید.

درمان آلزایمر به معکوس‌کردن فرآیند پیری انجامید

محققان حین آزمایش دو داروی تجربی برای درمان آلزایمر در مدل‌های حیوانی دریافتند این دو دارو کاربردی فراتر از درمان آلزایمر دارد و می‌تواند روند زوال شناختی مرتبط با سن را معکوس کند.

چینی‌ها خورشید مصنوعی ساختند

با نهایی شدن فرآیند ساخت رآکتوری که محققان چینی در تقلید از خورشید ساخته‌اند، این خورشید مصنوعی در سال ۲۰۲۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.

کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی با استفاده از باتری آبی

محققان یک دانشگاه در ایالت کوینزلند استرالیا موفق شده‌اند با استفاده از یک باتری آبی سه‌طبقه مصرف انرژی این دانشگاه را ۴۰ درصد کاهش دهند.

نوبل توسعه پایدار برای یک ایرانی

آرش درمبخش، حقوقدان ایرانی فرانسوی، برنده جایزه محیط زیستی گوتنبرگ سوئد شد، جایزه‌ای که از آن با عنوان «نوبل توسعه پایدار» نام برده می‌شود.

تله‌های سرطان‌یاب برای تشخیص زودهنگام

محققان دانشگاه میشیگان موفق به ساخت دستگاه بسیاری کوچکی شدند که زیر پوست کاشته می‌شود و سلول‌های سرطانی را برای تشخیص زودهنگام به دام می‌اندازد.

صفحه‌ها

درمان کرونا با وکلوری

استفاده از دستگاه بلعیدنی برای درمان بیماری‌های معده

تربیت سگ ها برای تشخیص مبتلایان به کرونا

نتایج 'نویدبخش' یک داروی ضد سرطان

لغو مجوز استفاده از هیدروکسی کلروکین

کاندیداهای اصلی واکسن کرونا

کشف شبیه ترین سیاره به زمین

آمریکا یا ایران، کدامیک پیشگام پلاسما درمانی هستند؟

ویروس شناس روس: کرونا دیگر هیچوقت از بین نمی رود

کمک مالی برای یافتن داروی کرونا

اشتراک در RSS - علمی