مشاور مکرون با دبیرشورای عالی امنیت ملی دیدار می‌کند

سه شنبه،۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

«امانوئل بن» مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه فردا با «دریابان علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

مشاور مکرون با دبیرشورای عالی امنیت ملی دیدار می‌کند

به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، در این دیدار آخرین وضعیت پیگیری اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در برجام و مکانیزم‌های مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مورد بحث و بررسی قرار خواهد.
۱۵ تیرماه یک روز مانده به پایان مهلت ۶۰ روزه ایران برای برداشتن گام دوم کاهش تعهدات هسته ای رئیس جمهوری فرانسه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی درباره راهکارهای حفظ برجام گفت و گو کرد
بر اساس بیانیه ای که کاخ الیزه درباره این گفت و گو منتشر کرد، امانوئل ماکرون با حسن روحانی به توافق رسید تا شرایط از سرگیری گفتگو بین همه طرف ها را تا ۹ روز دیگر (۱۵ ژوئیه/۲۴ تیر) بررسی کند.
طبق این بیانیه رئیس جمهوری فرانسه قرار شد رایزنی های خود را با مقامات ایران و طرف های بین المللی ادامه دهد.
مقامات ایرانی طی هفته جاری تصریح کرده‌اند که ایران تنها زمانی اجرای تعهدات پیشین خود در برجام را از سر خواهد گرفت که سایر طرف‌های این توافق بین‌المللی نیز تعهدات خود را به انجام برسانند.
۱۶ تیرماه هم زمان با آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی بر اساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی، اقداماتی که برای اجرا در گام سوم نیز در نظر گرفته شده اعلام گردید.