اقتصاد کلان

معضلات سه گانه اقتصاد ایران

مسعود نیلی - صحبت درباره امکان‌سنجی اصلاحات اقتصادی است، اما خود عنوان صحبت یعنی «اصلاحات اقتصادی» کمی بحث‌برانگیز بوده و معانی مختلفی دارد. به همین دلیل ابتدا باید توافق کنیم که قرار است دقیقا روی چه چیزی بحث کنیم.

ایران و اوراسیا در اندیشه تجارت دو میلیارد دلاری

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در یک برنامه سه ساله حجم مبادلات تجاری به ۲ میلیارد دلار خواهد رس

آخرین مهلت FATF

تازه ترین نشست گروه ویژه در شهر اورلاندو در آمریکا  با مهلت دیگری به ایران برگزار شد.

بازگشت ٧١ درصد از ارز صادراتی به چرخه اقتصاد

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با توجه به کاهش تفاوت‌ها و روش‌هایی که بانک مرکزی با تعامل نزدیک به صادرکنندگان در پیش گرفت این فرصت را فراهم کرد تا ارز صادراتی به چرخه اقتصادی از طریق سامانه نیما و واگذاری ارز صادراتی تا میزان ٧١ درصد عملیاتی

وزیر اقتصاد: خروج از لیست سیاه FATF دشوار است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه پس از پایان مهلت تعیین شده توسط گروه ویژه اقدام مالی اف.ای.تی.اف (FATF)، به صورت خودکار وارد بلک لیست می‌شویم، گفت: برای خروج از بلک لیست باید «برنامه اقدام» بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت‌تری در آن مطرح

تنزل چهار پله‌ای جایگاه ایران در فضای کسب و کار

کنفرانس شاخص سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی در بلگراد صربستان برگزار شد.

کاهش تورم سالانه در مهرماه

رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد: تورم سالیانه کشور روند کاهشی یافته و در مهرماه به رقم ۴٢ درصد رسیده است.

روحانی: اخذ مالیات باید با شفافیت همراه باشد

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه اخذ مالیات باید همراه با شفافیت باشد، تصریح کرد: مردم در یک فرایند شفاف‌سازی، باید بدانند که سهم مالیات در بودجه، برای خدمات و توسعه کشور هزینه می‌شود و فرهنگ سازی و تعامل بیشتر با مردم، روند پرداخت مالیات را تسهیل م

سه اقدام برای کاهش فرار مالیاتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ۳ اقدام این وزارتخانه برای کاهش فرارهای مالیاتی گفت:‌ برخی افراد مالیات‌های معوق را به عنوان فرار مالیاتی تلقی می‌کنند که درست نیست.

حدود ۴۰ درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است

رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: حدود ۴۰ درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است و این امر، در کنار پایین بودن نرخ‌های مالیاتی و فرارهای مالیاتی گسترده، باعث شده میزان درآمدهای مالیاتی در کشور به نسبت حجم اقتصاد، پایین باشد.

صندوق بین‌المللی پول از مساعدت با ایران دریغ نمی‌کند

رئیس جدید صندوق بین‌المللی پول گفت: این صندوق از هیچگونه مساعدتی به اعضا از جمله بانک مرکزی ایران دریغ نخواهد کرد.

تورم در استان‌های مختلف کشور چقدر است؟

مرکز آمار نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ۹۸ استان‌ها را منتشر کرد و براین اساس ایلام با ۵۱.۹ درصد و قم با ۳۶.۳ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین نرخ تورم را دارد.

زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران شد

«حمید زادبوم» پس از حدود یک ماه سرپرستی، با حکم «رضا رحمانی» وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت به ریاست سازمان توسعه تجارت ایران منصوب شد.

علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی سازی شد

وزیر اقتصاد در حکمی «علیرضا صالح» را به سمت معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی سازی منصوب کرد.

نقشه راه بنیاد مستضعفان در دوران جدید

رئیس بنیاد مستضعفان در شبکه‌های اجتماعی از دیدار خود با رئیس جمهوری، گزارش کوتاهی ارائه کرد که روح کلی این پیام، پیوستن و الحاق بیشتر این نهاد بزرگ اقتصادی به اقتصاد کشور است.

تحریم، تغییر ذهنیت، توسعه توانمندی

بررسی تاریخ اقتصاد ایران در چند دهه اخیر نشان می‌دهد که هرگاه فشارهای خارجی بر صنعت نفت بیشتر شده، تلاش ایران برای کاهش خام فروشی نیز افزایش یافته است.

کاهش هفت درصدی بدهی خارجی ایران

میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان خردادماه سال ۹۸ به هشت میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان سال ۹۷ حدود هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

برگزاری پنجمین جایزه ملی مدیریت دارایی‌های فیزیکی

نشست شورای راهبری پنجمین دوره جایزه ملی مدیریت دارایی‌های فیزیکی، دیروز ۹ شهریورماه ۱۳۹۸ به ریاست جناب آقای دکتر علینقی مشایخی، استاد دانشگاه و چهره ماندگار عرصه مدیریت کشور با حضور نمایندگان و مدیران ارشد صنایع کشور و در محل دانشکده مدیریت و اقت

صفحه‌ها

معضلات سه گانه اقتصاد ایران

ایران و اوراسیا در اندیشه تجارت دو میلیارد دلاری

آخرین مهلت FATF

بازگشت ٧١ درصد از ارز صادراتی به چرخه اقتصاد

وزیر اقتصاد: خروج از لیست سیاه FATF دشوار است

تنزل چهار پله‌ای جایگاه ایران در فضای کسب و کار

کاهش تورم سالانه در مهرماه

روحانی: اخذ مالیات باید با شفافیت همراه باشد

سه اقدام برای کاهش فرار مالیاتی

حدود ۴۰ درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است

اشتراک در RSS - اقتصاد کلان