بزرگترین فرش دستباف جهان به نام ایران ثبت شد

جمعه،۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲

بزرگترین فرش دستباف جهان در کتاب رکوردهای گینس، به نام ایران ثبت شد.

بزرگترین فرش دستباف جهان به نام ایران ثبت شد

عصر پنجشنبه دهم مردادماه همزمان با گشایش نمایشگاه بین‎المللی فرش دستباف، حاصل دسترنج 230 قالیباف تبریزی در قالب دست‎بافته‎ای در اندازه 600 متر مربع برای مردم ایران و جهان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد کارا، فرش مذکور یکی از 4 فرش بزرگی است که در یک کارگاه قالیبافی خلق شده است. سرمایه‎گذار این طرح، احد عظیم زاده، 7 سال پیش بافت 4 تخته فرش بزرگ را به یکی از کارگاههای تبریز سفارش داد. 2 تخته از این فرش‎ها هرکدام 600 متر مربع و 2 تخته هرکدام 400 متر مربع است.

احد عظیم‎زاده، کارآفرین و بنیانگذار فرش عظیم‎زاده در جمع خبرنگاران گفت: در تمام موزه‎های نامدار و معروف جهان، این فرش ایران است که خودنمایی دارد، نه فرش‎های چین و هند و پاکستان. این مسئولیت برعهده ماست تا با تنوع‎بخشی کمی و کیفی به فرش دستباف ایرانی، صنعت کهن و زیبای آباء و اجدادی خود را به مردم جهان در همه کشورها عرضه کنیم.

این تاجر فرش از کارآفرینان ایرانی خواست بجای انتقال سرمایه خود به خارج از کشور، در ایران سرمایه‎گذاری کنند تا ایران آبادتر و قدرتمندتر شود.

به گفته او، این فرش دارای تفاوت بنیادین با فرش بزرگی است که در یکی از استان تهیه شده بود. آن فرش بزرگ، متشکل از صدها تخته فرش‎ کوچک بود که روی زمین به هم دوخته و وصل شده‎اند. در حالی که هر کدام از این  4 تخته فرش، به صورت یک تکه یا یکپارچه روی دار قالی بسیار عظیمی توسط فرشبافان زبده و کارآشنا در دو شیفت کاری  طی 7 سال بافته شده‎اند.

مدیرعامل هلدینگ عظیم‎زاده با اشاره به اینکه تا پیش از بافت این فرش، در شهر تبریز فرش بالای 100 متر بافته نشده بود، گفت: بافت این فرش‎ها توسط 230 هنرمند و بافنده استان آذربایجان شرقی در 2 شیفت کاری و در مدت 7 سال انجام شده است. او اضافه کرد: اگر قرار بود، این فرش‎ها در یک شیفت کاری تولید شوند، 7 سال دیگر نیاز بود تا آنها به اتمام برسد. تخته فرش 600 متری رونمایی شده در نمایشگاه، در ۶۰ رج بافته شده و ۷۰ رنگ و سه تن وزن دارد. حجم عمده نخ استفاده شده در فرش مذکور، ابریشم است.

عظیم‎زاده در پایان خاطرنشان کرد که طرح تازه‎ای برای دستبافته دیگری در سردارد که جزئیات آن در آینده اعلام خواهد شد.

تا پیش از این، بزرگترین فرش دستباف جهان که آنهم حاصل زحمات بافندگان ایرانی بود، فرشی است که در مسجد بزرگ شیخ زائد در ابوظبی قرار داشته و 563 مترمربع است.

لازم به ذکر است برای پوشش گسترده‎تر این رویداد مهم، بیش از 40 خبرنگار از تهران به تبریز رفته بودند. اما متاسفانه بدلیل ملاحظاتی که بیان نشد، زمینه حضور خبرنگاران اعزامی در آئین رونمایی به جز چند خبرنگار صدا و سیما مهیا نشد. گروه خبرنگاران پس از قدم زنی رئیس جمهور و گرفتن عکس یادگاری دسته جمعی با هیات همراه روی بزرگترین دستبافه جهان، اجازه حضور در نمایشگاه را یافتند.

بزرگترین فرش دستباف جهان به نام ایران ثبت شد

 

بزرگترین فرش دستباف جهان به نام ایران ثبت شد