زمینه حضور گردشگران در غار قلعه کرد فراهم می‌شود

يکشنبه،۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵

زمینه حضور گردشگران در غار قلعه کرد دوران پارینه سنگی آوج که محل زندگی انسان های اولیه در ۴۵ هزار سال قبل بوده است، فراهم خواهد شد.

زمینه حضور گردشگران در غار قلعه کرد فراهم می‌شود

علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در بازدید از غار قلعه کرد آوج بر ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای بازدید گردشگران از این اثر ارزشمند طبیعی تاکید کرد.

وی با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد غار تاریخی قلعه کرد اظهار داشت: غار تاریخی قلعه کرد واقع در ۲۰ کیلومتری برج‌های دوگانه خرقان در دهستان حصار ولیعصر از توابع شهر آوج واقع شده و یکی از غارهای دوران پارینه‌سنگی ایران است که در ارتفاع بیش از ۲ هزار متر از سطح دریا قرارگرفته است.

خزائلی افزود: با توجه به وجود یک دهنه چاه با ارتفاع تقریبی ۱۵ متر در ورودی این غار، تاکنون تنها کوهنوردان و غارنوردان امکان ورود و بازدید از این جاذبه منحصر به ‌فرد طبیعی را داشته‌اند که امیدواریم پس از اتمام مطالعات باستان‌شناسی و تجهیز کامل زیرساخت‌ها، در آینده نه چندان دور زمینه حضور گردشگران از این اثر طبیعی و  سایر ظرفیت های گردشگری منطقه فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به نتایج سن سنجی مقدماتی در فصل دوم کاوش غار قلعه کرد و گفت: در دومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه کرد که در قالب کاوش مشترک هیات ایرانی -فرانسه انجام شد، باستان‌شناسان موفق به کشف بقایای جانوری و نشانه‌هایی از شکار توسط نئاندرتال‌ها در ۴۵ هزار سال پیش شدند که این کشفیات بیش‌از پیش به غنا و ارزش‌ این اثر طبیعی ملی افزوده است.

خزائلی خاطرنشان کرد: متأسفانه طی سال‌های گذشته انجام حفارهای غیرمجاز به اشکال مختلف با گذر از چاه ۱۵ متری و ورود به داخل این غار آسیب‌ها و خسارات متعددی را به این میراث طبیعی وارد کرده‌ بنابراین باید حفاظت بیشتری از این مکان با ارزش به عمل آورد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیتهای ارزشمند تاریخی و طبیعی شهرستان آوج جهت توسعه گردشگری استان قزوین، یادآور شد: ایجاد مجموعه‌های تفریحی و گردشگری با رویکرد جذب سرمایه‌گذاران در شهرستان آوج نقش موثری در جذب بیشتر گرشگران و رونق گردشگری استان خواهد داشت.

غار تاریخی قلعه کرد در جنوب غربی استان قزوین با داشتن تالارهای متعدد و بی‌نظیر با شماره ثبت ۳۸۳ در فهرست میراث ملی طبیعی کشور به ثبت رسیده است.