منطقه ویژه پارس باید پرچمدار برندسازی مهارت باشد

چهارشنبه،۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: برندسازی مهارت امروز باید به عنوان یک اصل در کشور شناخته شود و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پرچمدار این اصل باشد.

منطقه ویژه پارس باید پرچمدار برندسازی مهارت باشد

علی اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست با مسئولان پارس جنوبی در عسلویه افزود: درزمان حاضر هشت سبک صلاحیت حرفه‌ای در کشور تعریف شده و نهایت آن دکترای حرفه‌ای است که باید این منطقه به عنوان پرچمدار برند سازی در کشور باشد و تنها محدود به صلاحیت‌های سطح ۱، ۲ و ۳ نشود.

وی بیان کرد: عسلویه باید به شهرستان کار و مهارت تبدیل شود و به‌گونه‌ای باشد و مقام‌های ملی کشور نگاه توسعه‌ای در ارتباط با مهارت را براحتی دراین منطقه لمس کنند.

هاشمی گفت: تنها نباید به ارزش اقتصادی شهرستان عسلویه توجه شود بلکه باید وزن اجتماعی با توانمندی مهارت ارتقا یابد تا زمینه رونق این منطقه بیش از پیش فراهم شود.

هاشمی تاکید کرد: نباید به تربیت نیروی ماهر برای ۱۵ پالایشگاه موجود قانع شویم بلکه باید با پرورش نیروی ماهر بتوانیم جابه جایی نیرو و تولید سرمایه داشته باشیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای گفت: توجه به کارهای فرهنگی، اجتماعی و آموزشی به‌عنوان پیوست پروژه‌های مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: این مایه تاسف است که همیشه به پیشرفت فکر می‌کنیم و نگاهمان به کارهای فرهنگی، اجتماعی و آموزشی به عنوان پیوست‌های یک پروژه عظیم ضعیف است.

هاشمی تاکید کرد: بخشی‌نگری صرف از زاویه دید وزارت نفت و اقتصاد در حق این همه دستاورد و خدمات پارس جنوبی جفاست.

وی ادامه داد: ظرفیت پارس جنوبی بسیار مهم است که از اقصی نقاط کشور در آن حضور و فعالیت دارند و حضور این نیروها نقشی مهم در ترویج این دستاوردها دارند.

هاشمی افزود: یکهزار و ۱۷۳ شهرستان و ۷۳ درصد روستاهای کشور به برکت پارس جنوبی از گاز برخوردار و اسباب راحتی در جامعه فراهم شده که باید این دستاورد برند سازی شود.

 وی اظهار داشت: درکنار این همه توسعه باید به ایمنی و مهارت به‌عنوان دو بال صیانت از سرمایه در حین کار توجه شود تا خسارتی به این همه تاسیسات وارد نشود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: تولید عنوان در جامعه بسیار است به گونه‌ای که امروز در جامعه به کسی اگر کمتر از عنوان دکتر بگوییم در رسته اداری به آن شخص برمی‌خورد این درحالی است که این امر ارزش یک انسان با مهارت را کم‌رنگ می‌کند.

وی افزود: این فرهنگ تا جایی پیشرفته که اگر فرزندمان به تحصیلات عالی دست نیابد به این معنی است که نتوانسته با شان انسانی پیشرفت و کسب رتبه کند.

هاشمی اضافه کرد: منزلت در مهارت نسبت به نظام کارمندی و سایر عنوان‌های دیگر و مدرک گرایی‌ها بسیار والا و با ارزش است همچنین ارزش آن در حوزه تولید و اقتصاد نسبت به نیروی غیرماهر جایگاهی بسیار مهم دارد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور افزود: در توانمندی پارس جنوبی باید به ساختارهای مهارت نیروی انسانی توجه شود و در کنار صادرات محصول باید صادرات نیروی انسانی فنی و خدماتی توانمند نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در باره  اینکه ۹۴ درصد کارکنان مجتمع گازی پارس جنوبی به صورت شرکتی و پیمانکاری جذب می‌شود گفت: الزام است که همه نیروهای این مجتمع گواهی مهارت داشته و باید از شرکت‌هایی پذیرفته شوند که دارای گواهینامه مهارت منطبق با ایزو ۲۰۰۸ باشند.

وی تاکید کرد: همه شرکت‌های پارس جنوبی با توجه به حساسیت کاری آنها باید مهارتی و تخصصی باشند هر شرکتی نمی‌تواند بدون مهارت در این منطقه فعالیت کند.