آمادگی ایران برای تشکیل منطقه آزاد مشترک با عراق

سه شنبه،۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: با توجه به سفر اخیر رئیس جمهوری به کشورعراق و پیشنهاد دولت در خصوص تشکیل منطقه آزاد مشترک، سازمان منطقه آزاد اروند آمادگی لازم برای تشکیل منطقه آزاد مشترک با عراق را دارد.

 آمادگی ایران برای تشکیل منطقه آزاد مشترک با عراق

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت: در صورت تحقق این مهم و ایجاد منطقه لجستیک با حضور سرمایه گذاران بخش زیادی از کالاهای اساسی کشور تامین می‌شود. 
وی افزود:با ایجاد زیرساخت های لازم ظرفیت افزایش صادرات غیر نفتی در منطقه آزاد اروند فراهم شده است. 
اسماعیل زمانی به حذف هزینه روادید میان 2 کشور ایران و عراق و استقبال مناسب ازاین مصوبه در کشور عراق بخصوص استان های همجوار استان خوزستان و بصره اشاره کرد و گفت:ورود گردشگران به منطقه آزاد اروند و شهرستان های آبادان و خرمشهر بدون رواید انجام می شود. 
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین گفت:لایروبی اروندرود می تواند بستر مناسبی برای تردد شناورهای تجاری و افزایش صنعت توریسم دریایی در منطقه فراهم کند. 
منطقه آزاد اروند با مساحت 37 هزار و 400 هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است. 
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.