وزیر تعاون: اعتبار تعاونی‌ها در بودجه امسال ۱۱ برابر شد

شنبه،۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نگاه دولت دوازدهم حمایت از تعاونی‌هاست و بر این اساس اعتبار تعاونی‌ها در بودجه امسال ١١ برابر شده و بخش تعاون به عنوان یک اقدام مهم برای حل مشکلات اقتصادی می‌تواند به کار گرفته شود.

وزیر تعاون: اعتبار تعاونی‌ها در بودجه امسال ۱۱ برابر شد

محمد شریعتمداری در مراسم نشست هم اندیشی توسعه بخش تعاون اقتصادی همزمان با روز جهانی تعاون که با حضور تعاون گران و فعالان بخش تعاون برگزار شد، گفت: پس از اینکه اقتصادهای سوسیالیستی با استفاده از روش‌های سنتی با بحران مواجه شدند و نتوانستند مشکلات اقتصادی خود را حل کنند زمینه فکر، مکتب و شکل مشارکت جویانه مردمی از اقتصاد مبتنی بر انسان و بر پایه عدالت اجتماعی در جهان تحت عنوان اقتصاد تعاونی شکل گرفت.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی با پیگیری‌های آیت الله شهید بهشتی اندیشه تشکیل تعاون در کشور به وجود آمد و نظام جمهوری اسلامی ایران در همان زمان اقدام به تأسیس وزارت تعاون کرد و در همان زمان نقش تعاون در بخش‌های مختلف از جمله دوران دفاع مقدس را نمی‌توان نادیده گرفت.

شریعتمداری افزود: متأسفانه بعد از انقلاب به تدریج و به دلایل گوناگون شاهد نزول بخش تعاون بودیم و فکر می‌کنم با اقدامات و اهدافی که در پیش نویس گام دوم از سوی رئیس جمهوری پیش بینی شده گام‌های مثبتی در جهت رونق بخش تعاون برداشته شود. همچنین امیدواریم در پایان دولت دوازدهم شاهد اتفاقات مثبت در این بخش باشیم.

وی در ادامه به اولویت تعاونی‌ها در واگذاری شرکت‌های دولتی اشاره کرد و افزود: واگذاری‌ها با رویکرد اهلیت تعاونی‌ها مهمترین رویکردی است که دولت به آن توجه دارد. به طوری که در واگذاری‌ها با رعایت بخش تعاون، علاوه بر رونق این بخش، منویات تعاون در حوزه اشتغال زایی نیز محقق خواهد شد.

شریعتمداری ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی بخشی از واگذاری‌ها به ویژه در شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی با اولویت بخش تعاون واگذار شوند و این اطمینان را می‌دهیم که با واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش تعاون با پشتوانه سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی می‌توانیم شفافیت و عدالت را در اقتصاد مشاهده کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم درباره راه اندازی دو سامانه در حوزه تعاون همزمان با هفته جهانی تعاون خبر داد و گفت: «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» با رویکرد توسعه شفافیت در بخش تعاون تأسیس شده است و من این وعده را می‌دهم که با راه اندازی این سامانه‌ها شفافیت در همه امور مرتبط با بخش تعاون کاملاً مشهود خواهد بود. ضمن اینکه فرآیند ایجاد تعاونی نیز از حدود یک ماه به پنج روز کاهش می‌یابد.

شریعتمداری با بیان اینکه با تأسیس دو سامانه مذکور شاهد حذف امضاهای طلایی در این بخش خواهیم بود افزود: شفافیت در این بخش به گونه‌ای است که به آدرس فرد متقاضی و مشخصات وی مشخص خواهد شد که چه کسی در چه منطقه‌ای و برای چه فعالیتی نسبت به دریافت تسهیلات ۴ درصدی بخش تعاون اقدام کرده است. در این شرایط قطعاً متخلفان باید این تسهیلات را برگردانند و در این زمینه یک شفافیت بسیار خوب ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: ما امروز موفق شدیم سامانه‌ای را راه اندازی کنیم که بر اساس آن تمام فعالان بخش تعاون که تمایل به توسعه تعاونی خود دارند در اولویت نخست و همچنین علاقه مندان به ایجاد شرکت‌های تعاونی در گام دوم می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند و پس از تأیید و احراز صلاحیت از منابع مالی خردی که توسط مردم وارد بخش تعاون می‌شود، استفاده کنند؛ البته صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون بازگشت این منابع را به مردم تضمین می‌کند.

بر اساس این گزارش امروز قرار است «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» رونمایی شوند، همچنین تفاهم نامه راه اندازی صندوق ریسک پذیر بخش تعاون میان معاونت تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و صندوق پژوهش فناوری دانشگاه تهران به امضا خواهد رسید.