طرح‌های جایگزین اشتغال برای مقابله با کاهش سرمایه‌گذاری

شنبه،۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با وجود محدودیت‌ها علیه کشور و کاهش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، جایگزین‌هایی برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده، بر این اساس بخشی از نیازها در این حوزه مرتفع شده و نرخ بیکاری افزایش نیافته است.

طرح‌های جایگزین اشتغال برای مقابله با کاهش سرمایه‌گذاری

«محمد شریعتمداری» در حاشیه مراسم تجلیل از مهارت آموختگان برتر نیروهای مسلح در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مرکز آمار ایران مرکز اساسی اعلام آمارهای رسمی کشور است و وزارتخانه‌ها نمی‌توانند آمار جداگانه‌ای اعلام کنند.

وی افزود: براساس آمار اعلام شده توسط این مرکز، در سه ماهه ابتدای امسال نسبت بیکاران نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وزیر کار اظهارداشت: دلایل کاهش نرخ بیکاری می‌تواند، کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، استفاده از وام‌های ارزان قیمت چهار و ۶ درصدی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر و روستاهای کشور باشد که سهم این نوع اشتغال (روستایی) در سبد اشتغال کشور از کمتر از سه درصد به ۲۵.۳ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: طبیعی است به دلایل برخی محدودیت‌ها علیه کشور، در مجموع سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در کشور روند کاهشی داشته باشد اما با جایگزینی‌هایی که انجام شده همچون پرداخت منابع ارزان قیمت برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و بخش‌های زیر ۱۰ هزار نفر، استفاده از مکانیزم مهارت آموزی برای فعالان علاقه‌مند به فعالیت اقتصادی، دانش آموختگان دانشگاه‌ها، آموزش واقعی در محل کار و مشاغل خانگی به صورت جایگزین عمل کرده و بخشی از نیاز اشتغال را مرتفع کرده است.

شریعتمداری تاکید کرد: با توجه به جمعیت جوان کشور و بیکاری نزدیک به ۲.۵ میلیون نفر، کشور هنوز نیازمند به این است که با کار و تلاش بیشتر و ایجاد شرایط مطلوب برای سرمایه‌گذاری، بهبود فضای کسب و کار و ایجاد شرایط مطلوب برای دسترسی واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش مورد نیاز با شرایط همراه با سهولت و بکارگیری نظام‌های مناسب تامین اجتماعی برای اینکه فشار کمتری را به نظام کارفرمایی کشور برای پرداخت مطالبات بیاوریم، توجه به نظام‌های مالیاتی تولیدگرا که به نظام تولیدی کمک کند را ایجاد کنیم تا اهداف پیش‌بینی شده برای ایجاد اشتغال محقق شود.  

حذف یارانه‌ براساس مصوبه‌ انجام می‌شود

وزیر کار در ادامه درخصوص حذف یارانه برخی دهک‌ها گفت: براساس مصوبه هیات وزیران کارگروهی مرکب از وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه‌ و بودجه، همکاری وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات که نحوه همکاری استانداران، فرمانداران را در شناسانه دهک‌های بالای درآمدی که استفاده آنها از یارانه امر ممدوحی نیست، تشکیل شده است.  

وی افزود: امیدواریم در چارچوب این برنامه با محوریت استانداران و فرمانداران بتوانیم اگر منابعی در این زمینه پس انداز شد، صرف فعالیت‌های محرومیت زدایی و حل مشکلات اشتغال استان‌هایی که در این زمینه قدم برداشتند براساس چارچوب آیین نامه‌ای که به تصویب این صندوق رسید.

۱۳۰ هزار نفر سرباز مهارت‌های فنی‌و حرفه‌ای آموختند

وزیر کار درباره طرح مهارت آموزی سربازان گفت: امسال به نام رونق تولید نامگذاری شده است و نهضت مهارت افزایی به عنوان یکی از مهمترین نیازهای مهم جامعه توسط همه نهادهای انقلاب اسلامی به خصوص نیروهای مسلح و شرکای اجتماعی آن به رسمیت شناخته شده است و همه با همکاری مشترک قابل ملاحظه ای جامعه اقتصادی را یاری می‌کنند.

وی افزود: امروز جوانان نیاز دارند در کنار توانایی‌هایی که دارند به سرمایه مهارت مجهز شوند و این دو در کنار هم همچون دو بال یک پرنده زمینه ایجاد اشتغال مولد پایدار برای آنها فراهم کند.

شریعتمداری اظهارداشت: یکی از نقایص امروز نیروهای آموزشی کشور، عدم توفیق کافی در مجهز کردن دانش آموختگان در عرصه‌های مختلف تحصیل به آموزش‌های فنی و حرفه ای است.

وی افزود: در همکاری‌ ارزشمند با ستاد کل نیروهای مسلح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای در چارچوب توافق‌نامه‌ای با مربیان و اساتید این سازمان با حضور در مراکز مختلف نظامی و انتظامی که در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح است این امکان فراهم شده که ۵۰۰ هزار نفر نیروی ورودی به مجموعه فعالیت‌های آموزشی نیروهای مسلح برای دوره مقدماتی سربازی که معادل همان هم در سال خروجی نیروهای مسلح برای ورود به بازار است در دوره خدمت مهارت فنی و حرفه‌ای را در یکی از رشته‌ها آموزش ببینند.

وزیر کار گفت: در دوران طی شده با تشکیل بیش از ۶۵۰۰ دوره آموزشی در سطح کشور، نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر از در دوران سربازی در دوره‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر آموزش دیدند.

وی اظهار داشت: بیشترین اشتیاق در دوره تعمیر و نگهداری خودرو، برقکاری ساختمان و عیب‌یابی در این عرصه بوده است و آموزش‌های کامپیوتری و یارانه‌ای هم مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است.