استعفا یک روز قبل از استیضاح

دوشنبه،۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از پذیرش استعفای وزیر جهاد کشاورزی توسط رئیس جمهور خبر داد.

استعفا یک روز قبل از استیضاح

اسدالله عباسی اظهار داشت: نامه‌ای از سوی حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری خطاب به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی رسیده که براساس آن رییس جمهوری استعفای محمود حجتی از وزارت جهاد کشاورزی را پذیرفته است گفت. با توجه به قبول استعفای وزیر جهاد کشاورزی از سوی رئیس جمهور ، جلسه استیضاح آقای حجتی در مجلس شورای اسلامی که قرار بود در جلسه علنی فردا (سه شنبه) برگزار شود، منتفی است.

محمود حجتی که ۶۴ سال سن دارد از دولت اول حسن روحانی در سمت وزیر جهاد کشاورزی مشغول به کار بوده است. وی در دولت محمد خاتمی نیز در وزارتخانه‌های راه و ترابری و جهاد کشاورزی بعنوان وزیر مشغول به کار بود. انتقادات به  عملکرد حجتی در وزارت جهاد کشاورزی و دستگیری یکی از معاونین وی به اتهام اختلاس ماندن حجتی در این مسئولیت را بسیار سخت کرده بود.

بر اساس تاززه ترین خبر دریافتی، رئیس جمهور با صدور حکمی عباس کشاورز را به عنوان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی منصوب کرد.

با استعفای امروز محمود حجتی، اکثر وزرا و اعضای تیم اقتصادی دولت دوازدهم از مرداد ماه ۹۶ تاکنون تغییر کرده‌اند. در وزارت امور اقتصادی و دارایی مسعود کرباسیان ابتدا به عنوان وزیر اقتصاد از مجلس رای اعتماد گرفت ولی یک سال بعد استیضاح شد و فرهاد دژپسند به جای او به باب همایون رفت.

در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت تدبیر و امید کار خود را با علی ربیعی سخنگوی فعلی دولت آغاز کرد ولی در نهایت با استیضاح او، محمد شریعتمداری را به عنوان سکاندار خودش در این وزارتخانه دید.

در وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر پرحاشیه دولت تدبیر و امید بعد از نزدیک به یک سال فعالیت، جای خودش را به محمد اسلامی داد. در وزارت نیرو رضا اردکانیان بعد از عدم رای اعتماد به حبیب الله بیطرف با چند ماه تاخیر وزیر شد.

در وزارت جهاد کشاورزی هم امروز محمود حجتی بعد از دو سال و سه ماه فعالیت استعفا داد تا جایش را فعلا به عباس کشاورز به عنوان سرپرست بدهد. در میان مشاوران اقتصادی هم مسعود نیلی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی سال گذشته رسما استعفا داد. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دیگر مسئولی بود که با تاخیر وارد دولت شد و بعد از یک سال از فعالیت دولت روحانی  در دولت دوم، جای ولی الله سیف را گرفت.

بنابراین از میان مسئولان اقتصادی دولت تنها محمد نهاوندیان به عنوان معاون اقتصادی، محمدباقر نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه و بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت در سمت خود باقی مانده‌اند.