ایران خودرو: ژاپنی نداریم، چینی بردارید

جمعه،۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵

گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا، طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. در این طرح خریداران مجبورند از خرید خودرو ژاپنی منصرف و خودرو چینی را جایگزین کنند.

ایران خودرو: ژاپنی نداریم، چینی بردارید

بر اساس اعلام این شرکت در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا، پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است.

در پیشنهاد اول، خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا محصول ژاپن، می‌توانند یک دستگاه هایما چینی اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود.

قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.

خودروسازان داخلی در پی تحریم‌های صنعت خودرو و عدم توانایی تحویل برخی خودروهای مونتاژی به مشتریان اقدام به معرفی طرحی با عنوان طرح تبدیل یا طرح جایگزین کردند تا بتوانند تعهدات معوق خود را به این وسیله ایفا کنند.

مدل کنونی سوزوکی گرند ویتارا که تا پیش از اعمال تحریم ها در ایران تولید می شد و در خیابانهای کشور دیده می شود، مدلی است که سالها پیش توسط شرکت تولید کننده در دنیا تولید نشده و نسل تازه تری از آن به اروپا و آمریکا صادر می شود. خودروسازان ژاپنی در پی فشارهای آمریکا، بطور کامل از بازار ایران خارج شدند.