503 هزار تن کالا ظرف یک هفته وارد کشور شد

دوشنبه،۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶

گمرک ایران از واردات 503 هزار و 121 تن انواع کالا به ارزش 687 میلیون و 941 هزار دلار به کشور در یک هفته گذشته خبر داد.

503 هزار تن کالا ظرف یک هفته وارد کشور شد

به گزارش گمرک، کالاهای اساسی، مواد اولیه خطوط تولید، دارو، تجهیزات پزشکی و برخی کالاهای واسطه ای عمده ترین کالاهای وارداتی کشور در یک هفته گذشته است. 
براساس این گزارش، با مصوبات جدید دولت روند واردات کالا در گمرکات به روال عادی بازگشته است.
اکنون سه هزار و 637 قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شده اند. بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده است، نیازی به ارایه تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و یا تعهد بانکی نیست.
در رویه جدید اگر کالایی مشمول فهرست معافیت ها نبود، واردکننده کالا می تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص 100 درصد کالا اقدام کند. 
با توجه به دستور رئیس کل گمرک ایران در صورت درخواست واردکننده، گمرکات ملزم هستند نسبت به ترخیص 70 درصد کالا اقدام کنند تا صاحب کالا در فرصت مناسب نسبت به پیگیری موضوع ما به التفاوت ارز از طریق ارائه تعهد به بانک خود و یا اخذ تاییدیه از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اقدام کند.
به پیشنهاد گمرک ایران ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص کالای وارداتی به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع اعلام شده است.
همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آنها اول مردادماه امسال است، بدون رعایت سقف ارزشی واردات، مجاز است.
گمرک از واحدهای تولیدی درخواست کرده است تا از تسهیلات ترخیص نسیه، ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده، ترخیص درصدی کالا و تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را کنند.
گمرک همچنین در از واحدهای تولیدی و اتحادیه ها درخواست کرده است در صورت بروز هر مشکل گمرکی در حوزه واردات کالا، مشکلات خود را با مدیران گمرکات اجرایی مطرح کنند و در صورت حل نشدن، دفتر واردات گمرک ایران آماده رفع این مشکلات است.